‘MAKEL doğru yolda ilerliyor…’

LED aydınlatmada yerli üretime Bakan Zeybekçi’den destek:

‘MAKEL doğru yolda ilerliyor…’

1977 yılından bugüne dek elektrik malzemeleri sektöründeki büyümesini istikrarlı şekilde sürdüren Makel Şubat ayı içinde Türkiye’nin ilk yerli LED aydınlatma fabrikasında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi ağırladı. Makel’in Led Aydınlatma üretim tesislerini gezen ve yetkililerden bilgi alan Bakan Zeybekci’ye Makel Yönetim Kurulu Başkanı Necati Çalışkan, yönetim kurulu ve üst düzey yöneticiler katıldı. Ziyaret sırasında konuyla ilgili bir açıklama yapan Çalışkan,  Türkiye pazarındaki LED aydınlatma ürünlerinin ithal olduğuna dikkat çekerken Makel’in bu aladaki yatırımlarının önemini vurguladı. Makel Yönetim Kurulu Başkanı Necati Çalışkan “Büyük özveri ile gerçekleştirdiğimiz LED Aydınlatma yatırımı ile ilk etapta Türkiye’deki LED aydınlatma ürünlerinin %20’sini karşılamayı hedefliyoruz. İlerleyen dönemde iç pazardaki payımızı artırırken yurtdışı LED aydınlatma ürünleri pazarında da geniş bir ağa ulaşmayı planlıyoruz. Makel olarak bugün, ellinin üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz. Öncelikli amacımız daima ülkemize katma değer oluşturmak oldu. Bu anlamda ülkemizde yerli bir üretime daha imza atarken öncü olmaktan da büyük memnuniyet duyuyoruz,” derken  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Makel’in yatırımlarını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Makel’in İstanbul – Esenyurt’taki LED aydınlatma fabrikasını gezen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yerli üretim noktasında gerçekleştirilen yatırımdan dolayı Makel ailesini tebrik etti ve milli üretimin önemine değindi. Konuşmasına Makel’in yatırımlarının önemine dikkat çeken Zebekci, “Ürünlerden ve üretim şartlarından fabrikada gördüğümüz kadarıyla Makel doğru yolda. Firmanın ileride global bölgesel bir dev olmasını dileriz. Dünya hızlı bir şekilde değişiyor.  Şimdi öyle bir noktaya geldik ki, öyle yazılımlar, sistemler geliştirildi ki her şey bilinebilir ve kontrol edilebilir hale geldi. Bir bir sokağı hatta tek bir sokak lambasını bile akıllı sistemler üzerinden yönetebiliyoruz. Bir süre sonra tüketiciler neredeyse tüm ihtiyaçlarını elektronik ortamlarda sağlayacak ve çözüm bulacak. Dünya keskin bir şekilde 2 ye ayrılıyor. Bunlar üreten ve tüketen. Üretenler egemen, tüketenler ise yok olan ülkelerdir. dedi.

45 bin metrekare kapalı alan üzerinde anahtar grubu, prizleri, şalt ürünleri, sigorta kutuları, akıllı ev sistemleri, endüstriyel ürünler elektrik sayaçları ve led aydınlatma ürünleri üreten Makel’in 17 binin üzerinde ürün çeşidi bulunuyor.

Check Also

Ankara Mektubu: Enerji sektöründe önemli olan…

Tuncay Derman İnternet Enerji Platformu’nda geçen ay (Ocak 2018) izlediğim ülkemiz Enerji Sektörü’ne ilişkin bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir