Trump’a rağmen yenilenebilir!

Trump sonrasında sera gazı salınımını engellemek için yapılan uluslararası anlaşmaların durumu, iklim araştırmaları için ayrılan fonların akıbeti ve yeşil enerji arayışlarının geleceği gibi  kaygılar, ABD’de enerji alanında çalışan şirketlere soruldu.Sonuçlar şaşırtıcı: Trump’a rağmen yenilenebilir enerji satın alımları artıyor!

Amerika’da hızla gelişmeye devam eden yenilenebilir enerji yatırımları dalgasıyla ilgili yeni kanıtlar, Apex Clean Energy ve GreenBiz Group tarafından yapılan anketlerin raporlarının yayınlanmasıyla tekrar ortaya konuldu. Ankete katılan şirketler, Trump’un seçiminin yenilenebilir enerji yatırımları ve şirketlerin yenilenebilir enerji satın alma kararları üzerinde bir etkisi olmadığını belirtti.

Gruplar, toplam geliri 250 milyon doları aşan 153 büyük kamu ve özel sektör şirketini inceledi. Bu şirketlerin yüzde 84’ü “önümüzdeki 5-10 yıl içinde yenilenebilir enerji alımı planlaması yapıyor” ve şirketlerin yüzde 43’ü de önümüzdeki 2 yıl içinde yenilenebilir enerji satınalma sürecinde agresif olacaklarını belirtiyor. Yenilenebilir enerji alımlarını aktif olarak takip edenlerin yüzde 87’si, Trump seçimlerinin kararlarında ve planlarında bir etkisi olmadığını belirtiyor.

Yenilenebilir enerji kaynakları için karar alırken şirketleri motive eden şeyleri de ele alan ankete göre, yenilenebilir enerji alım motivasyonu açısından, şirketlerin yüzde 65’i enerji fiyatının önde gelen kriter olduğunu ortaya koyuyor. Şirketlerin doğru şeyi yapmak istemeleri, gelecek nesiller için daha sağlıklı bir gezegen yaratmayı önemsemeleri ve şirketin kamu imajını iyileştirmek istemeleri de önde gelen motivasyon konuları. Ancak, şirketlerin tamamı ekonomik rasyonellerin temiz enerji kullanımı açısından en önemli kriter olduğuna dikkat çekiyor ve Amerikan şirketleri çeşitlendirilmiş bir enerji portföyne yöneliyor.  Temiz enerji ve özellikle rüzgar ve güneş enerjisi fosil yakıtların yükselen ve değişken maliyetleri karşı bir engel olarak düşünülüyor.  Ankete katılan şirketlerin çoğunluğunun (% 57) yenilenebilir enerji hedefleri var ve bu hedefler iklim ve emisyon hedeflerini de gözeten, sektörel liderlik perspektiflerini de içeriyor. Dahası tüm şirketler enerji portföyünü çeşitlendirmek ve uzun vadeli sürdürülebilirlik sağlamak için yenilenebilir enerji alanına stratejik bir yatırım yaptıklarını vurguluyorlar.

(John Abraham, The Guardian)

Check Also

Ankara Mektubu: Enerji sektöründe önemli olan…

Tuncay Derman İnternet Enerji Platformu’nda geçen ay (Ocak 2018) izlediğim ülkemiz Enerji Sektörü’ne ilişkin bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir