Osman Kavala ve Elektrik – (Yayıncıdan 339. sayı)

“Ülkemiz zor günlerden geçiyor.”

Bu sözler dönem dönem politikacılar tarafından  kullanılır. “Zor günlerden” geçilirken çatlak seslerin çıkarılmaması beklenir. Amaç, muhalifleri susturmak, “ileri-geri” düşünce açıklayanları etkisiz hale getirmektir. Biz ise teknik bir dergi olarak ilgi alanımıza girdiği kadarı ile konuyu,  sesimizi duyurabildiğimiz kesime iletiriz. Bunun bir örneği HAVELSAN Genel Müdürü Ömer Faruk Yarman’ ın tutuklanması olayında yaşandı. Bakanlar Kurulu üyeleri dahil, hiçbir aklı başında vatandaşın akıl sır erdiremediği tutuklanma olayında dergi olarak değerli bilim adamının tutuklanmasının haksız ve yanlış bir eylem olduğuna dikkati çeken yayın yapmış ve olayı mühendis kamuoyunun dikkatlerine getirmiştik. HAVELSAN’daki tutuklanma olayının bir FETÖ kumpası olduğu ortaya çıkıp, mağdur bilim adamı özgürlüğüne kavuştuğunda Kaynak ELEKTRİK Dergisi olarak, zor zamanlarda doğru saflarda yer tutmuş olmanın sevincini yaşamıştık.

Şimdilerde yine ilgi alanımıza giren benzer bir olay var. İş adamı Osman Kavala 17-25 Aralık FETÖ kumpası ve 15 Temmuz darbe girişimi olayları kapsamında yapılan soruşturmada gözaltına alındı ve tutuklandı.

Osman Kavala, babası Mehmet Kavala’ nın 1982’de ölümünden sonra şirketler grubunun yönetimine gelmiş bir sermaye adamı. Toplumsal etkinliklerde görev alıyor. Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center of Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa’da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli kuruluşların Yönetim Kurulu üyeliklerinde    bulunmuş. Kavala, geçtiğimiz günlerde  ‘ANAYASAYI ihlal’ ve ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlamaları ile tutuklandı.

Mahkeme kararlarına ek olarak havuz medyasında, gezi olaylarını organize ve finanse  ettiği iddialarına muhatap kılındı. Dergimiz arşivinde 1990’lı  yıllarda  elektromekanik cihaz  üreten PELKA A.Ş. yöneticileri ile fotoğrafı bulunan Osman Kavala’nın çalışmalarına yaptığı katkıları PELKA A.Ş. Başkanı N. Bülent Damar’ a sorduk.

Damar’ın, sorumuza verdiği yazılı yanıt özetle şöyle:

“Osman Kavala için göstermiş olduğun ilgiye sevindim.

Osman’ı nereden tanıdığını bilmiyorum ama benim tanıdığım kadarı ile mükemmel bir insandır.

Her yönü ile demokrasi için çırpınan ,insanlık için çalışan biridir.

Biz PELKA’nın kuruluşunda 4-5 yıl ortaklık yaptık. PELKA ilk kuruluşunda Kavala Grubu içerisinde bir şirketti Daha sonra Kavala grubunun küçülmesi sırasında Kavala şirketten ayrıldı.

Vakum kesici imalatı için ilk lisans aldığımızda Lisansör Belçika’lı EIB şirketi ile olan ilişkilerde başarılı olmamızın ana nedeni, Kavala grubunun varlığı idi.

Türkiye’de yerli olarak ilk vakum kesici fabrikasının kurulması da Kavala’nın katkı ve teşvikleri ile olmuştur. Elektrikle ilgisi yalnızca bizim şirket ile sınırlı değil.

Asansör üretim şirketi, bugün Aselsan’ın bir parçası olan savunma elektroniği şirketi, bilgisayarın Türkiye’de yaygınlaşmasında önemli bir yeri olan Commadore bilgisayarın dağıtım şirketi gibi elektrik/ elektronikle ilgili şirketleri de vardı.

Ticari ilişkilerde hiçbir sıkıntı veya zorluk yaşamadık. Küçülmede elektrikte kalmak istemedikleri için ayrıldık.

O tarihten sonra da zaman zaman görüştüğüm kıymetli bir dostumdur.

Özgürlüğünden yoksun bırakılmasından dolayı çok üzgünüm. Ona yapılanların büyük bir haksızlık olduğuna inanıyorum.

Bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını diliyorum”

Görüldüğü gibi, Kavala  sevilen, elektromekanik sanayimize ciddi katkıda bulunmuş bir iş adamıdır.

Hakkındaki  suçlamalardan temize çıkıp, bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını diliyoruz.

 

Check Also

İyi parti, daha iyi, çok iyi, en iyi parti… (Yayıncıdan – 337. Sayı)

İyi parti, daha iyi, çok iyi, en iyi parti… Bir yılı aşkın bir süredir siyaset …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir