Ares Trafo Genel Müdürü Mehmet Sancaklı: ARES TRAFO üretim faaliyetlerine yeni fabrikasında devam ediyor

Trafo ve aksesuarları alanında 2005 yılından beri hizmet veren Ares Trafo, 2 milyon avro değerinde yatırım yaparak üretim faaliyetlerini yeni fabrikasına taşıdı. Toplam 7.500 metrekare alandan oluşan üç katlı fabrika, yeni makinaların yer aldığı üretim parkuruyla daha hızlı ve kaliteli bir hizmet vermeye hazırlanıyor. Ares Trafo Genel Müdürü Mehmet Sancaklı ile yeni fabrikasında bir araya geldik ve 2018 projelerini konuştuk.

Yeni dönemde porselen izolatör üretimi için yeni bir fabrika yatırımını daha hayata geçireceklerini belirten Sancaklı, “Üretim faaliyetlerimizi artırmayı ve düzenli bir şekilde büyümeyi sürdürmeyi hedefliyoruz. Ayrıca depo yönetiminin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için otomasyona yatırım yapmayı planlıyoruz.” sözleriyle hedeflerini açıklıyor.

Yaklaşık dört ay önce yeni fabrikanıza taşındınız. Bu yatırımla birlikte üretim kapasiteniz ve ürün yelpazeniz nasıl değişti? 

Yeni fabrikamızın 7.500 m2 kapalı alanı bulunuyor. Üç katlı bir yapıya sahip olması sayesinde tüm departmanlar bölümlerine göre rahatlıkla ayrılıyor. Bir katımız talaşlı imalat, bir katımız da tamamen bobin sarma işlemi yapılırken, diğer katımızda depo ve ofislerimiz bulunmakta. Trafo bobinleri ile ilgili üretim kapasitemizi artırmak için yeni makine yatırımı gerçekleştirdik. Bu yatırım sayesinde hem trafo firmaları için fason üretim yapabileceğiz, hem de 40 MVA’ ya kadar güç trafoları bobini sarabileceğiz. Fabrikamızın içerisinde yer alan montaj kısmını ise üçüncü kata taşıyarak tüm süreçleri oradan yönetebileceğiz.

40 MVA bobin sargı yatırımızı yeni mi yaptınız ? 

Biz bugüne kadar 5 MVA’ya kadar olan dağıtım trafoları için bobin sarma işlemi yapıyorduk. Yeni makinamızla birlikte daha büyük güç trafolarının bobin sarma işlemini yapabileceğiz. Trafo sektöründe faaliyet gösteren markaların ihtiyaçlarına böylelikle cevap verebileceğiz.

Yeni fabrika yatırımı için ne kadarlık bir bütçe ayırdınız? Bu rakamı ne kadar sürede amorte etmeyi hedefliyorsunuz? 

Yeni fabrikanın inşaatı ve üretim bandına eklenen makinalarla birlikte toplam 2 milyon avro değerinde bir yatırım gerçekleştirdik. Hedefimiz beş yıl içerisinde bu yatırımın kendini amorti etmesini sağlamak.

Yeni dönemde ağırlıklı olarak iç piyasaya mı iş yapmayı hedefliyorsunuz yoksa ihracatınızı artırmayı mı planlıyorsunuz?

Üretimimizin yüzde 75’ini ihraç etmeyi hedefliyoruz. Şu anda ağırlıklı olarak Avrupa,  Afrika, Güney Asya ve Güney Amerika bulunuyor. Biz her sene müşteri sayımızı yüzde 10, ciromuzu ise yüzde 15 oranında artıyoruz. Bu beklentiyi düşündüğümüzde 2018 yılında portföyümüze yeni ülkelerin katılacağını öngörüyoruz.

Yeni fabrikaya taşınmanızla birlikte istihdamda artış oldu mu?

Ares Trafo’nun bünyesinde 75 kişi görev yapıyor. 2018 yılı içerisinde bu rakamın 100’e çıkmasını hedefliyoruz.

Depolama için ne kadarlık bir alan ayırdınız? Bu bölüm için kullanmayı planladığınız yeni teknolojiler olacak mı?

Fabrikamızın bir katını yani 2500 metrekaresini tamamen depolama için ayırdık.  Ürün çeşitliliğinden dolayı düzenli ve yeterli sayıda stok tutmamız gerekli. Hizmet verdiğimiz sektör hızlı teslimat istediği için, ürünler hazırlanır hazırlanmaz hemen sevkiyata çıkıyor.

Yeni dönemde ürün yelpazenize eklenecek yeni modeller olacak mı?  

Ürünlerimiz bildiğiniz üzere trafo ve aksesuarları alanında. Ürünlerimiz arasında; dağıtım ve güç trafolarında kullanılan bushingler, vanalar, soğutma fanları, tekerlekler ile metal aksamlar yer alıyor. Ürünlerimizin en az yüzde 50’si, müşterinin isteğine özel olarak hazırlanıyor. Müşteriye özel tasarımlar yapabiliyor olmamız sayesinde bugün sektörde önemli bir yere sahibiz. Buda aslında devamlı olarak yeni ürün çıkarmak anlamına geliyor. Öne çıkan bir diğer özelliğimiz ise; müşterinin ihtiyaç duyabileceği tüm ürünleri bir araya getiriyoruz ve en kısa sürede adrese teslim ediyoruz.

Sektörde ağırlıklı olarak hangi ürünleriniz tercih ediliyor? En çok sipariş alan ürün gruplarını öğrenebilir miyiz? 

En çok sipariş aldığımız ürün grupları bushingler , vanalar ve trafo soğutma fanları olduğunu söyleyebilirim. Soğutma fanları alanında henüz yeniyiz. Yeni dönemde soğutma fanları alanında ilerlemeyi planlıyoruz. Geçen sene yılda 3000 adet soğutma fanı üretimi yapıyorduk. Şimdi ise bu rakam 5 bin adete kadar yükseldi.

2018 yılında yapmayı planladığınız başka bir yatırım olacak mı? 

Yeni dönemde porselen izolatör üretimi için yeni bir fabrika kurmaya hazırlanıyoruz. Türkiye’de bu alanda üretim yapan tek bir fabrika bulunuyor. Biz bushinglerde ihtiyaç duyduğumuz porselen malzemesini, yurt dışında bize ait olan fabrikadan getiriyoruz. Lojistik ve diğer süreçleri hızlı bir şekilde yapabilmek için, Sırbistan’daki fabrikamızda bulunan makinaların bir kısmını buraya taşımayı planlıyoruz. Burada ürettiğimiz porselenleri hem kendimiz kullanacağız hem de ihtiyaç duyan firmalara satacağız.

Yeni fabrikanızı nerede kurmayı planlıyorsunuz? Belirlediğiniz bir bütçe var mı?

İnşaata 2018 yılında başlamayı planlıyoruz. Yatırım bedeli için 1 milyon avro değerinde bütçe ayırdık. Her ay en az dört tır ürün sipariş ediyoruz ve bu rakam kısa süre içerisinde daha da artacak. Lojistik ve diğer maliyetleri düşündüğünüz zaman bulunduğumuz alana yakın bir fabrika kurmak bizim için çok daha avantajlı olacak. Ayrıca Türkiye’de elektrik ve gaz maliyetleri Sırbistan’dan çok daha ucuz olması, bir anlamda üretim maliyetimizi de azaltacak.

Sırbistan’da yer alan fabrikanız üretim faaliyetlerine devam edecek mi? 

Sırbistan’daki fabrikamız 70 yıldır üretim yapıyor. Ağırlıklı olarak Rusya pazarına hitap ettiği için üretim faaliyetlerine devam edecek.

2018 yılıyla ilgili hedeflerinizi ve projelerinizi öğrenebilir miyiz?

Üretim faaliyetlerimizi artırmayı ve düzenli bir şekilde sürdürmeyi hedefliyoruz. Ayrıca depo yönetiminin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için otomasyon ve barkodlu sistemlere yatırım yapmayı planlıyoruz.

Check Also

Ankara Mektubu: Enerji sektöründe önemli olan…

Tuncay Derman İnternet Enerji Platformu’nda geçen ay (Ocak 2018) izlediğim ülkemiz Enerji Sektörü’ne ilişkin bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir