EEMKON 2017’ye doğru…

Elektrik Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 16-18 Kasım tarihlerinde düzenlenecek olan Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kongresi (EEMKON 2017) için hazırlıklar sürüyor.  7 ayrı sempozyum olarak gerçekleşecek kongrenin son basın toplantısı 26 ekim günü emo istanbul şubesinde yapıldı. 

EEMKON 2017 Kongresi program tanıtımı için düzenlenen basın toplantısı 26 Ekim 2017 günü EMO İStanbul Şubesi Eğitim Salonu`nda yapıldı. EMO İstanbul 40. Dönem YK Başkanı Erol Celepsoy, EEMKON 2017 Düzenleme Kurulu Başkanı Mehmet Turgut, Elektronik Sanayi Sempozyumu Yürütme Kurulu Başkanı Hakkı Kaya Ocakaçan ve Enerji Sempozyumu Yürütme Kurulu Başkanı Gazi İpek`in katıldığı basın toplantısında EEMKON 2017 programı kamoyuna açıklanırken Erol Celepsoy, EEMKON 2017 için hazırlanan basın metnini paylaştı. Celepsoy yaptığı açıklamada EEMKON’un elektrik ve elektronik mühendisliği camiası için olduğu kadar Türkiye için de önemli bir etkinlik olduğu görüşlerine yer verdi.

Uzun süren bir hazırlık döneminin ardından geniş ve doyurucu bir programla hazırlanan kongreyi tanıtan Celepsoy şunları söyledi: “60 bini aşkın üyesiyle bu ülkedeki elektrik, elektronik, elektronik haberleşme, biyomedikal, kontrol, otomasyon vb. alanlarında çalışan mühendislerin meslek odası ve dayanışma ağı olan Elektrik Mühendisleri Odası, zaman zaman mesleki uzmanlık alanına giren konularda gündem oluşturmak amacıyla doğrudan ya da ilgili kuruluşlarla ortaklaşa, bölgesel ve ülke düzeyinde kongre, sempozyum, panel ve benzeri etkinlikler düzenliyor. Elektrik Mühendisleri Odası bu etkinliklerle, ülkemizde bilim ve teknoloji üretebilir bir toplumsal yapı yaratılması için; üniversite, sanayi, toplum üçgeninde iletişimin açık ve kamuya yararlı kılınmasına katkı vermeyi amaçlıyor.”

Birincisi, 2 yıl önce düzenlenen EEMKON2015’in yedi ayrı sempozyumdan oluştuğunu ve 38 üniversitenin destek verdiğini açıklayan Celepsoy , ilk etkinliğe üç günde 525 delege, 770 öğrenci ve 820 kayıtlı izleyici ve ayrıca sergi ziyaretçileri ve kayıtsız izleyicilerle birlikte 3.000`i aşkın katılımcının hazır bulunduğunu söyledi. İlk kongrede 12 panel, 45 oturum düzenlendiğini ve dokuzu yurtdışından olmak üzere 245 konuşmacının sunum yaptığını söyledi. Celepsoy sözlerini şöyle sürdürdü: “EEMKON 2017 kongresinde de yine yedi sempozyumun yer aıyor. ETMD, ENOSAD, ODTÜ-Teknokent, Yeşil Düşünce Derneği, TÜYAK, Mekatronik Mühendisleri Derneği, BİMİAD, TESİD gibi sektörel dernek ve kuruluşlar desteklerken, aynı şekilde İTÜ, İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi gibi 37 üniversite desteğini sunmaktadır. Kongremizde, 46 panel-oturum, 4 özel oturum ve çağrılı konuşmacının yanında, 4 uluslararası davetli konuşmacı yer alacaktır. Biyomedikal Sempozyumu kapsamında Roma, La Sapienza Üniversitesinden  Prof. Dr. Fabio Babiloni, Küba Sinir Bilimleri Merkezi`nden Prof. Dr. Pedro Antonio Valdes-Sosa davetli konuşmacı olarak kongremizde yer alırken; Enerji Politikaları Sempozyumu kapsamında  Danimarka Aalborg Üniversitesi`nden Prof. Dr. Henrik Lund ve Viyana Teknik Üniversitesi`nden Dr. Gustav Resch uluslararası davetli konuşmacılarımızdır”

Öte yandan bu sene EEMKON2017’de Elektrik-Elektronik mühendisliği alanında faaliyet gösteren şirketlerin yeni ürünlerini sunacakları sergi alanlarına da yer verilecek. Siemens`den, Philips`e, EKOS dan EAE`ye kadar bir çok şirket kongremizde yer alırken, IBM şirketinin dünyaca ünlü yapay zeka ürünü Watson da, yapacağı demo gösterilerle misafirlerin ve katılımcıların ilgi odağı olacak. IBM tarafından geliştirilen ve yeni nesil bir yapay zekâ uygulaması olan Watson çok geniş uygulama alanıyla dikkat çekiyor. Watson kongrede  İş Güvenliği demosu, IBM IoT Münich Merkezinin gerçekleştirdiği VR (Sanal Gerçeklik) demosu, IBM Güvenlik İşlemleri Merkezi`nin (Security Operations Center) VR (Sanal Gerçeklik) demosu, Drone ile gerçekleşecek kamu güvenliği/trafik  (Public Safety / Traffic) demosu ve Robotik el (Robotic Hand) demosu olmak üzere beş ayrı konuda ziyaretçilerin karşısına çıkacak.

EEMKON2017’de düzenlenecek sempozyumlar ise şöyle:

Mühendislik Eğitimi Sempozyumu: Eğitimde, meslek disiplinine özel gelişmelerin karşılanabilmesi için konunun geçmişten bugüne ve geleceğe yönelik sorunlarına ışık tutularak çözüm önerileri tartışmaya açılacak.

Enerji Politikaları Sempozyumu: Türkiye ve dünyada enerji planlamasının hangi yönde geliştiği, bu konuda nelerin dikkate alındığı üzerine tartışmalar ve küresel ısınmanın enerji kaynaklarındaki değişim olgusuna etkilerine ilişkin görüşler gündeme getirilecek.

İletişim Teknolojileri Sempozyumu: İletişim teknolojisi alanındaki araştırmacılar, bu teknolojilerin uygulayıcıları, bilimsel çalışmalar yapan akademisyenler ve bilgi üreterek sektörün gelişimini sağlayan temsilciler bir araya gelerek, iletişim teknolojilerini, iletişim alt yapısını ve radyo, internet, televizyon üzerindeki yayıncılık faaliyetlerini  tartışacaklar.

Elektrik ve Kontrol Mühendisliği Sempozyumu: Gelişen teknolojiler kapsamında özellikle akıllı şebekeler, enerji verimliliği, endüstri 4.0 ve savunma sanayi kontrol sistemleri konularında dünyada ve ülkemizdeki  gelişmeler izleyiciler önünde masaya yatırılacak.

Biyomedikal Mühendisliği Sempozyumu: Biyomedikal mühendisliğinin sorunları, eğitimsel ve endüstriyel ihtiyaçları, gelişmiş ülkeler ile ülkemizdeki uygulamalar tartışılacak.

Elektronik Sanayi Uygulamaları Sempozyumu: Türkiye`de elektronik sanayinin gelişmesi ve dünyada gelişen son teknolojiyi yakalayabilmek için akademik çevrelerin yaptıkları araştırmalar gündeme taşınacak.

Kent ve Elektrik Sempozyumu: Bütün boyutlarıyla kentlerdeki elektrik hizmetinin masaya yatırılacağı tartışmalarda, özellikle aydınlatma konusunun kent yaşamındaki yeri sorgulanacak.

Check Also

Ankara Mektubu: Enerji sektöründe önemli olan…

Tuncay Derman İnternet Enerji Platformu’nda geçen ay (Ocak 2018) izlediğim ülkemiz Enerji Sektörü’ne ilişkin bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir