Alman Siemens ve Fransız Alstom güçlerini birleştirdi…

Siemens ve Alstom, Siemens’in demiryolu araçları için CER sürücüleri de dahil olmak üzere ulaşım alanındaki tüm operasyonlarını Alstom ile birleştirmeye yönelik bir mutabakat anlaşması imzaladı. Böylece demiryolu pazarının iki yenilikçi oyuncusu bir araya gelerek, benzersiz müşteri değerleri ve operasyonel potansiyel yaratmayı hedefliyor ve Avrupa’nın liderliğine soyunuyor. Her iki işletme de faaliyetleri ve bulundukları coğrafyalar açısından birbirini tamamlıyor.

Siemens, kurulacak birleşmiş şirketten yeni çıkarılacak hisseler alacak ve hisse değerine uyarlanmak üzere, Alstom’un hisseli sermayelerinin yüzde 50’sini temsil edecek.

Siemens AG Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Joe Kaeser, konuyla ilgili açıklamasında şunları ifade etti: “Eşit koşullardaki bu Fransız-Alman birleşmesi birçok alanda çok güçlü sinyaller veriyor. Avrupalılık kavramını hayata geçiriyor ve Alstom’daki dostlarımızla birlikte, demiryolu endüstrisinde uzun vadeli, yeni bir Avrupa lideri yaratıyoruz. Bu birleşme, dünyanın her yerindeki müşterilerimize daha yenilikçi ve rekabetçi bir portföy sunacak.

Son birkaç yılda global pazarda büyük değişiklikler yaşandı. Asya’daki dominant bir oyuncu global pazar dinamiklerini değiştirdi. Ayrıca, dijitalizasyon da ulaşımın geleceğini etkileyecek. Birlikte daha fazla seçenek sunabilir; müşterilerimiz, çalışanlarımız ve hissedarlarımız için sorumlu ve sürdürülebilir bir dönüşüm sağlayabiliriz.”

Alstom ve Siemens’in yayınladığı en son yıllık mali tablolardaki bilgilere göre, yeni şirketin 61,2 milyar Euro değerinde alınmış ve bekleyen siparişleri, 15,3 milyar Euro ciro, 1,2 milyar Euro düzeltilmiş FVÖK (EBIT – faiz ve vergi öncesi kâr) ve yüzde 8,0 düzeltilmiş EBIT marjı bulunuyor. Siemens ve Alstom birleşmesini, kapanış sonrasındaki en geç dört yıl içinde yıllık 470 milyon Euro finansal fayda (sinerji) yaratması bekleniyor ve mali kapanışta 0,5 milyar ile 1,0 milyar Euro arası nakit miktarı hedefleniyor. Yeni şirketin global genel merkezi ve demiryolu taşıtları yönetim ekibi Paris’te yer alacak ve şirket Fransa borsasında işlem görecek. Ulaşım Çözümleri genel merkezi ise Berlin-Almanya’da bulunacak.

Yeni şirketin 60’ı aşkın ülkede toplam 62.300 çalışanı olacak. İki şirketin faaliyetleri birbirini büyük ölçüde tamamlıyor. Kurulacak olan birleşmiş şirket, uygun maliyetli genel platformlardan en yeni teknolojilere kadar çok çeşitli ürün ve çözümler sunacak. Global yapı sayesinde, Alstom’un bulunduğu Orta Doğu ve Afrika, Hindistan, Orta ve Güney Amerika ile Siemens’in bulunduğu Çin, ABD ve Rusya’daki gelişmekte olan pazarlara erişim sağlanacak.

Birleşme işlemin 2018 takvim yılının sonunda tamamlanması bekleniyor.

Check Also

Ankara Mektubu: Enerji sektöründe önemli olan…

Tuncay Derman İnternet Enerji Platformu’nda geçen ay (Ocak 2018) izlediğim ülkemiz Enerji Sektörü’ne ilişkin bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir