2A Mühendislik: “Tecrübemiz ile lider firmaların distribütörlüğünü yapmaktayız”

1995’ten günümüze yılların tecrübesi ile 2A mühendislik LPG’nin hem evlerde ve sanayide hem de alternatif yakıt olarak kullanılması konularında dünyaca tanınmış birçok firmanın distribütörlüğünü yapmaktadır.

2A Mühendislik, 1995’ten günümüze taşıdığı tecrübesiyle LPG’nin evlerde,  sanayide ve alternatif yakıt olarak otomobillerde kullanılması konusunda dünya çapında tanınmış birçok firmanın distribütörlüğünü yapmaktadır.

Proje safhasından gerekli her türlü malzeme ve ekipmanların temin edildiği anahtar teslim tesis kurmaya kadar geniş bir yelpazede hizmet vermektedir. Gerek ithal etmiş olduğu, gerekse imalatını yaptığı materyal ve ekipmanlarla bir LPG Market mantığında çalışmaktadır. 2A Mühendislik, başarıları ile yurtdışında da güvenilir ve saygın bir konuma sahiptir.

2A Mühendislik’i şirketin Satış Geliştirme Koordinatörü Sayın Tuğrul Menemencioğlu’ndan dinleyelim…

Pazarlamasını yaptığınız ürünleri açıklar mısınız? 

LPG dönüşüm kitlerinde İtalyan dünya devi BRC’nin yıllardır Türkiye distribütörlüğünü yapmaktayız. BRC ile birlikte yine M.T.M srl üretimi GFI marka LPG  dönüşüm kit satışlarımız bulunmaktadır. Türkiye çapında bu dönüşümleri yapan 250 civarında yetkili bayimiz vardır. İstasyonlar için kendi imalatımız olan LPG ve CNG dispenserleri üretmekteyiz. İtalyan pompa üreticisi POMPETRAVAINI’nin TÜRKİYE distribütörü olarak istasyonlara, fabrikalara, üretim tesislerine, santrifüj ve vakum pompalarında satış ve servis hizmeti vermekteyiz. İtalyan Exproof motor üreticisi CEMP’in TÜRKİYE ve bölge ülkelerde yıllardır satış ve servis hizmetlerini sağlamaktayız. İtalyan M.T.M firmasına ait Cubogas markası altında CNG kompresör satış ve kurulum hizmeti vermekteyiz. Dispenser, pompa, motor ve CNG kompresör konularında Türkiye’de satış ve satış sonrası hizmet veren 30’a yakın yaygın bir yetkili servis ağımız bulunmaktadır. Bu ürünlerden satışını yapmakta olduğumuz konumuzla ilgili exproof motor çeşitlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

• Alev sızdırmaz – patlama önleyici motorlar (demir döküm A serisi ve alimünyum F serisi)

• Alev sızdırmaz – patlama önleyici motorlar (demir döküm D,H serisi ve alimünyum F-F serisi)

• Invertörlü alev sızdırmaz – patlayıcı önleyici motorlar (demir döküm A serisi ve alimünyum F serisi)

• Özel uygulamalar için Alev sızdırmaz ve patlama önleyici motorlar (tek hızlı, çift hızlı, frenli, ventilasyonlu, mekanik varyantlı, elektrik varyantlı, vb.)

• Kıvılcım çıkarmayan motorlar (AN serisi)

• Tozlu ortam motorları (AD, AQ serisi) • Frenli tozlu ortam motorları

• Dumanlı motorlar (marathon markalı)

 

Ürünlerinizin başlıca kullanım yerleri hakkında bilgi verir misiniz? 

Türkiye ve bölge ülkelerde satış ve servis hizmeti verdiğimiz  İtalyan dünya devi CEMP’in Exproof motor kullanım alanlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

• Kimya endüstrisi

• Petro kimya endüstrisi

• İlaç endüstrisi

• Rafineriler

• Termik santraller

• Madenler

• Petrol boru hatları

• Gaz hatları

• Gemiler

• Üretim endüstrisi

• Petrol platformları

• Atık su tesisleri

• Çöp toplama ve arıtma tesisleri

• Tarım sektörü (Tahıl,Pirinç,Şeker süreçlerini içeren)

• Özel isteğe bağlı oluşturulacak uygulamalar

Proje desteği sağlıyor musunuz? 

Büyük, orta veya küçük işletmelerin ihtiyaç duyabilecekleri exproof motorlar ya da pompaların belirlenmesinde, projedeki konumunda veya süreçlere bağlı projenin oluşturulmasında müşterilerimize 2A Mühendislik San. Ve Tic. A.Ş. olarak proje desteği vermekteyiz.

Sahip bulunduğunuz kalite belgeleri ve sertifikaları hakkında bilgi verir misiniz? 

Tüm ürünlerimizde ATEX, CE, IECEx ve diğer gerekli tüm dokümantasyonlar bulunmaktadır. Ayrıca bölgesel olarak ihtiyaç duyulabilecek sertifikalar ve testler müşterilerimize temin edilebilmektedir. Örneğin Rusya, Kazakistan ve Belarus da kullanılan CUTR Sertifikası, Hindistan’da kullanılmakta olan CCOE Sertifikası vb. ülke bazlı sertifikalar; gemicilik sektöründe Lloyd’s Register of Shipping Sertifikası, ayrıca titreşim testi, gürültü düzey testi, boya kalınlığı testi vb. testler bedelleri karşılığı müşterilerimizin isteği doğrultusunda temin edilebilmektedir.

Sektördeki yerli-yabancı rekabeti hakkında neler söyleyeceksiniz?

Ülkemizde geniş ölçekli exproof motor üretimi bulunmamaktadır. Bu konuda uluslararası firmaların faaliyetleri baskındır. Exproof motor satışı konusunda hizmet veren birçok uluslararası firma üretim yeri olarak Çin ve Uzak Doğu’yu tercih etmektedir. Firmamızın ürünlerinin tamamı İtalya’da üretilmektedir. Bu nedenle fiyat rekabetinde dezavantajlar yaşayabilmekteyiz. Müşteriler açısından bakıldığında kısa vadede Çin veya Uzak Doğu menşeili exproof motorlar avantajlı gözükse de fayda maliyet açısından bakıldığında firmamız exproof motorlarının uzun vadede rakipsiz olduğu anlaşılacaktır. Bununla birlikte uzun yıllardır bölgelerinde en deneyimli 30 yetkili servisimiz, ihtiyaç duyulduğunda Türkiye’nin her bir noktasına en kısa sürede servis hizmeti verebilmektedir. Şirketimizi diğer markalardan ayıran en önemli avantajlardan birisi budur. Bununla birlikte 2A Mühendislik, sahip olunan “CEMP Özel Yetki Belgesi” dâhilinde özel bakım onarım ve motorda değişiklik yapabilme haklarına sahiptir. Bu da tüketicilerimiz açısından önemli bir farklılık yaratmaktadır.

Referanslarınızdan örnekler sayar mısınız? 

Referanslarımız arasında Tüpraş, Arçelik, Aselsan,Botaş, Cimtaş, Asaş, Hyosung, İpek Kağıt, Kastamonu Entegre, Kopaş Kozmetik, İpragaz,  Milangaz, BP, Shell, Total, Lukoil, Leroy Somer, Mass Makine, Mey Alkol, Organik Kimya, Protaş, Enta, Elif Plastik, Bonfiglioli, Armona Denizcilik, Ak Enerji, Demir Madencilik sayılabilir. Cemp İtalya olarak referans listemize aşağıdaki web adresimizden ulaşabilirsiniz: cemp-international.it

Sektör sorunlarına ilişkin düşünceleriniz nelerdir? 

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun kapsamında çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli ortamların tümünde (madenler, tozlu ortamlar, kapalı alanlar, vb.) tehlikenin oluşumunun önlenmesinde veya ortamdaki koruma tedbirlerinin alınmasında Exproof ürün kullanılması kaçınılmaz hâle gelmiştir. Fakat yasal sürelerdeki uzamalara da bağlı olarak ilgili sektörlerde Exproof ürün kullanımı hâlen çok yetersiz durumdadır. Çıkan yasa ve yönetmeliklere bağlı olarak sahada yapılan denetimler belirgin şekilde artsa da işletme sahiplerinin bu konuda bilinçlerinin artırılması daha etkili olacaktır. Bu konuda ilgili basın yayın, tüketici, üretici, sivil toplum kuruluşları ve derneklere büyük görev düşmektedir.

Kullanıcılara önerileriniz nelerdir?

İhtiyaç duydukları Exproof ürünler ile ilgili satın alma kararı verirken ürünün kalitesi ve fiyatı dışında hizmet alacakları firma seçimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Geniş ve tecrübeli servis ağı, ürünün sahada oluşabilecek değişikliklere adapte edebilme yeteneğinin ve yetkisinin olması özelliklerine bakılmalıdır. Ayrıca yasal mevzuat gereği işletmelerdeki Exproof ürünleri kullanmak için yasal sürenin sonu beklemeden işletmelerin bu konuda gerekli makine ve ekipman yenilemelerini yapmalarını tavsiye ediyoruz. Böylelikle iş ve işçi sağlığı ile ilgili kaza veya problemler ile karşılaşma, yüksek cezai tutarlara muhatap olma veya markalarının tüketici nezdinde güveninin azalma olasılıklarını minimuma indirmiş olacaklardır.

Check Also

EMO Elektronik Mühendisliği Meslek Dalı Komisyon Başkanı Hakkı Kaya Ocakaçan

Endüstri 4.0’ı anlamazsak yok oluruz! EEMKON 2017 Kongresi’nde en önemli konu başlıklarından biri olan endüstri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir